Amikor elkezdünk a babázós időszakra készülni, az habár elsőre nagy kihívásnak tűnik, egyben jó lehetőség is arra, hogy elkezdhessük gyakorolni a szülői döntések meghozatalát. Ha jó kérdéseket teszünk fel magunknak, rengeteget tudhatunk meg önmagunkról is és egy új oldalunkat ismerhetjük meg, elkezdhetünk barátkozni a saját szülői identitásunkkal.
– Szeretnék mellszívót vásárolni.
– Miért szeretnél mellszívót?
– Mert ide van írva. Nézd, itt a lista, amit a védőnőmtől kaptam! És a barátnőm is mesélte, hogy mennyit fejt az elején, mert nem volt elég teje.
– Jó, ezt értem. De TE miért szeretnél mellszívót?
– Jó lenne, ha kéznél lenne, mikor szükségem van rá.
– Képzeld el, hogy le kéne fejni a melledet, de nincsen nálad mellszívó! Milyen érzés ez neked?
– Bűntudatom van, hogy nem készültem fel. És most veszélyben van a babám. Attól félek, hogy nem tudom majd emiatt megfelelően táplálni a babámat. És emiatt rossz anyának érzem magamat. És szégyellem, hogy tápszert kell adnom a gyermekemnek.
Ebben a képzeletbeli beszélgetésben két rendszeresen előforduló jelenséget megismerhetünk:
– hiteles információ hiánya
– gátló érzelmek működése
Hiteles információ hiánya
Az édesanya sem arról nem tud, hogy kézzel is tökéletesen lehet fejni a mellét, sőt, sok anyuka számára ez a leghatékonyabb módszer a baba szoptatásán kívül, amivel a mellét ki tudja üríteni. És arról sincsen információja, hogy a bőr-bőr kontaktus, a rendszeres mellretétel, a helyes szoptatási gyakorlat mellett az édesanyák több mint 95%-a képes szoptatással táplálni a gyermekét.
A babák alvása és altatása során ugyanez az erősen információhiányos állapot szokott fellépni, amiben elég nehéz felelősségteljesen döntéseket hozni.
Gátló érzelmek működése
A másik gyakori jelenség, hogy a mögöttes érzelmek felismerése nem történik meg, így tudattalan mozgatórugóinkat könnyedén megpendítik a babafelszerlések reklámjai, és tele vásároljuk a fél lakást arra az esetre, “ha történik valami.”
Különösen a félelem,
“Attól félek, hogy nem tudom majd emiatt megfelelően táplálni a babámat.”
a bűntudat
“Bűntudatom van, hogy nem készültem fel.”
és a szégyen
“És szégyellem, hogy tápszert kell adnom a gyermekemnek.”
érzés szokott ilyen jelenségek hátterében meghúzódni.
Ha ezekre rálátunk és kicsit megcsupaszítjuk tőlük a vásárlási döntéseinket, sokkal kevesebbe fog kerülni a végén a babakelengyénk, és sokkal több értéket hozhatunk ki abból, amink van.
A babakelengye tanácsadás során szívesen segítek nektek ebben:
https://szuloklub.hu/babakelengye-tanacsadas-2-2/