Ti kértétek: A kórházi csomag

Gyakran felmerül anyukák között a kérdés: Mit vigyek magammal a kórházba szülésre?

Így nem is lepődtem meg nagyon, amikor a Babakelengye Facebook Csoportunkban toronymagasan ezt a témát szavaztátok meg a következő cikkünkhöz. 

(Ha még nem csatlakoztatok volna itt tudjátok megtenni: Babakelengye facebook csoport csatlakozás)

Az interneten rengeteg lista kering ilyen-olyan terjedelemben, és kórházanként változóak a szokások. Most összeállítottunk nektek egy olyan listát, ami minden igényt kielégít, hiszen választ kaphattok a következő kérdésekre:

  • Mit vigyek magammal?
  • Mit pakoljak a szülőszobára/ gyermekágyas osztályra/ hazaútra?
  • Miből melyiket válasszam?
  • Miért van rá szükség, mi az előnye és hátránya az adott eszköznek?
  • Hány darab kell belőle?

Ez a lista nem akar neked semmit eladni, cserébe viszont rengeteg hasznos információt beleépítettünk, korszerű szoptatási ismereteken alapul, figyelembe veszi a csecsemő és a frissen szült édesanya biológiai és lelki folyamatait, fiziológiás szükségleteit.

Iratok

  • Szülési terv

Ebben röviden érdemes összefoglalni, hogy a szülésed során milyen bánásmódot részesítesz előnyben.

  • lakcímkártya
  • személyi igazolvány
  • TAJ kártya
  • várandósgondozási kiskönyv (terhes kiskönyv)
  • várandós leletek
  • házassági anyakönyvi kivonat / apasági nyilatkozat

Szüléshez-Anyáknak

008_blog_KÉP02_SZK_2022

3-4 db Hálóing

Hálóingből nem érdemes a legszebb darabbal készülnöd, mert a szülés és a gyermekágy alatt is könnyen szennyeződhet vérrel vagy más testváladékkal. (Kivéve, ha ez a te lelki jóllétedet szolgálja, például ma már lehet speciálisan szülésre tervezett darabokat kapni.) Nekem tökéletesen megfelelt a kórházi hálóing a szülőszobán, egy idő után úgyse volt rajtam semmi a kádban vajúdás miatt.

Ami fontos a hálóinggel kapcsolatban, hogy a szoptatás és a bőr-bőrkontaktus miatt érdemes elől kigombolható verziót is magatokkal vinni a gyermekágyra, ez minél mélyebben legyen legombolható. Ha csak felül van 3 gomb, az valószínűleg macerássá teheti a szoptatást.

Ennivaló, innivaló

A kórházi protokollok eltérnek, szerencsére egyre több kórházban megengedik a szabad evés-ivást a vajúdás alatt. Ma már a kutatások kimutatják, hogy a vajúdó nő éheztetése sokkal több rizikóval jár, mintha szabadon ehet és ihat, hiszen a kimerülés lassíthatja a szülési folyamatot. 

Az altatásban végzett császármetszés pedig ritka és az aneszteziológusok eleve nem üres gyomorral számolnak a biztonság kedvéért. Hogy őszinte legyek, én simán benyomtam egy tojásos szendvicset a vajúdás alatt. Víz mindenképpen legyen nálad a szülőszobán. Illetve a víz és szőlőcukor kombó helyett az izotóniás sportital is jó megoldás lehet, és annak pont jó a palackja, mert fekve is tudsz belőle inni egy kézzel. Minden esetre 2-3 palack fél literes szénsavmentes ásványvíz mindenképpen legyen veletek.

És egy nagy szendvics sem árt közvetlenül szülés utánra, mert brutál meg lehet éhezni, mint valami többórás edzés után.

Olajok

Hagyományosan a vajúdás aktív szakaszában szoktak melegvizes, muskotályzsálya olajos pakolást tenni az édesanya alhasára.

Én a panarom szüléshez kifejlesztett keverékeit nagyon megszerettem az első szülésem során. A “Világrahozó olaj” a masszírozáshoz jött jól, a “Parázs olajat” a keresztcsontomnál dörzsölte be a szülésznőm, a kádba is került a vajúdás idejére olaj, illetve a párologtatóba, bár arra már nem emlékszem pontosan, hogy oda melyik került. A gátvédelemhez pedig a Hold olajból fogyott nem kis mennyiség. De ez utóbbira nem lenne szükség, ha mindenki szabadon választott testhelyzetben, többnyire függőleges pozícióban szülhetne.

Kártyák

Az előző szülésem előtt már nem tudtam beszerezni, de most mindenképpen viszek magammal Modern Goddess megerősítő kártyákat is a szüléshez.

Textilpelenka

Borogatáshoz a szülőszobán 2-3 db textilpelenka.

Zenelejátszó, telefonok és töltők

Legutóbb JBL-ről hallgattunk zenét vajúdás alatt, de egy állami kórházban egy vezeték nélküli fülhallgató is jól jöhet. A vajúdás elhúzódhat, így jó ha van hozzá töltő is.

Fürdőpapucs, törölköző és tusfürdő

Papucs: érdemes állítható lábfejűt is magaddal vinni, mert a császármetszés után dagadhat a lábfejed. Tusfürdőből lehetőleg ne túl illatosat válassz, mert a babák a szagok alapján is tájékozódnak, és keresik az anyai mellet, így bezavarhat a szoptatásba, illetve irritálhatja a parfüm a kisbabád érzékeny bőrét is.

Törölközőből elég egyet vinni a szülőszobára, de a gyermekágyas részlegre is érdemes pluszban 1-2 darabot pakolnod, mert ez is könnyen beszennyeződhet.

Papír zsebkendő

1 tekercs WC papír
WC ülőke papír

Köntös

A szülés után jól jöhet a hálóingre egy plusz felső, viszont érdemes vékony anyagút választani, mert a szülészeteken általában meleg szokott lenni.

20-30 db Szülés utáni betét (2-3 db a szülőszobára, a többi a gyermekágyas részlegre)

Az inkontinencia betétek és egészségügyi betéteknek nem annyira puha a felületkezelése mint a szülés utáni időszakra kifejlesztettek. Még ha nem is sérül meg a gáti szakasz, azért erősen igénybe volt véve hüvelyi szülés következtében. Nekem a Babyono Night and Day vált be leginkább. 

Az első napokra napi 6-10 darabbal nyugodtan számolhatsz, legalább 20 darabot érdemes bevinned magaddal a kórházba, mert célszerű gyakran cserélni. Szülés utáni jégbetéteket is lehet venni, utóbbit a Momcare és a Lansinoh is gyárt, ilyenkor erre már nem kell pluszban betét is, viszont ezek egyesével vannak csomagolva és egyszerhasználatosak. A legutóbbi szülésemnél kipróbáltam egy Momcare jégbetétet, de nekem nem vált be.

4-6 db Szülés utáni bugyi (1 db a szülőszobára, a többi a gyermekágyas részlegre)

Furcsa módon nekem ebből leginkább a BabyOno mosható, hálós verziója vált be leginkább, mert ez sokkal rugalmasabb, mint az eldobható papír alapú társai. (amúgy hálósból is van eldobható változat is) 

Pont ezért tudom ezt jó szívvel ajánlani császármetszés utánra is. Ezekre jó alternatíva lehet a nagy méretű olcsó pamut bugyi is. Vannak, akik a bugyi és betét kombó helyett a felnőtt méretű pelenkákat részesítik előnyben, de ezeknek szintén nem olyan jó a felületkezelése, így én ezeket nem ajánlom.

Kulacs

Olyan kulacs vagy műanyag palack, amiből egy kézzel és fekve is jól tudsz inni.

Szüléshez-Babáknak

5 szett Babaruha (1 szett a szülőszobára, a többi a gyermekágyas részlegre)

Ha a kórház nem biztosít a benttartózkodás idejére.

Típus:
A rövid ujjú body plusz egy rugdalózó tökéletes kombináció egy újszülöttnek. Én rugdalózóból a cipzáros verziót részesítem előnyben, mert akkor a sok apró patenttal sem kell bajlódni. 

A bodyból sokan ajánlják az átlapolós verziót, de azon 6 patent van, míg a hagyományoson csak 3, így ez szerintem azért megfontolandó, de a legjobb, ha vesztek ilyet is- olyat is, és kipróbáljátok, nektek melyik felöltöztetés megy egyszerűbben. 

Van, aki a hosszú ujjú bodyt ajánlja a rugdalózó alá, mondván, hogy a babának jó meleg volt az anyaméhben is, de a rengeteg szoptatás és testközelség miatt ez már túl meleg kombináció szerintem. Ha a baba valami miatt nem lehet nálad, akkor úgyis gondoskodni fognak a csecsemősök róla, hogy melegen tartsák, ha pedig nálad van, akkor vagy a testmeleged fűti, vagy takaróba bugyolálva alszik.

Anyag:
Pamut! Én a szintetikus anyagokat nem javaslom egy újszülött esetén, akkor sem, ha a plüss amúgy melegebb lenne.

Méret:
A méret egy kicsit trükkös, mert nagyban függ az adott márkától is. A H&M kicsit nagyobb méretezés, így ebből nekünk az 50-es volt jó, míg a Tescoban kapható ruhák például kisebbek az átlagnál, így ebből az 56-os méret lett pont jó az 52 centivel született kisfiunkra.

2 db Babasapka, babakesztyű

A vékony cérnasapka valóban fontos az újszülöttek fejecskéjére, de a kesztyűt én nem ajánlom. A baba kezén rajtamaradt magzatmáz és magzatvíz illata segít neki a tájékozódásban, mert az anya mellén található mirigyek ugyanazt az illatot bocsátják ki, így könnyebben megtalálja a ciciket, ha mintát tud venni a kezecskéiről. Illetve a tapintás ekkor még egy nagyon fontos érzékszerv, ami segíti őt a kinti világ megismerésében. 

Azért szoktak kesztyűt húzni a pici babákra, hogy nehogy megkarmolják magukat, de ekkor mégha kisebb karmolások keletkeznek is a bőrükön, hihetetlenül gyorsan gyógyulnak, és nem okoznak nekik jelentős fájdalmat. Ha mégis szeretnénk elkerülni, akkor egy babakörömcsipesszel ez is megoldható.

Szüléshez-Kisérőnek/Apának

Apás szülészeti szett (műtős ruha)

Ha utcai ruhára fogja felhúzni, akkor legyen inkább nagyobb méret. Nyári szüléshez vastagabb szülészeti szettet érdemes venni, ami nem látszik át, így közvetlenül testre is felvehető
Papucs/lábzsák
Telefon és töltő
Ennivaló, innivaló
Kávé/ energiaital/ aprópénz a kávégéphez

Gyermekágyra-Anyának

Szoptatós párna

Sokat segíthet, ha beviszed a kórházba azt, amit később otthon is fogsz használni, mert akkor eleve annak a használatához szoksz hozzá. Nekem ez nagy kényelmet jelentett a kezdetekben. Ugyanakkor a szülés utáni gátsérülések és aranyér esetén jobb lehet nyugágytartásban (félig fekvő pozícióban) szoptatni, amikor a baba rajtad hasal. Ahhoz hogy a csecsemősök se aggódjanak, hogy leborul rólad a gyerek, használhatsz egy rugalmas hordozókendőt, és azzal gyengéden tudod magadhoz rögzíteni a babát.

Bimbóvédő krém (Lansinoh HPA)

A szülés utáni időszakban a szoptatás kezdetén a mell hirtelen igen nagy igénybevételnek van kitéve, ami miatt kipirosodhat és fájhat. Ha valamilyen szoptatási nehézség merül fel, akkor ez akár kisebesedéshez is vezethet. Ilyenkor 2 megoldást is alkalmazhatunk: az egyik, hogy egy kis anyatejet hagyunk szabadon rászáradni a mellbimbóra, a másik, hogy bimbóvédő krémmel kenjük be 2 szoptatás között. Én ezeket felváltva alkalmaztam, és jól bevált ez a gyakorlat. Én nem javaslom a nagyobb kiszerelést, a 10ml-es nekem a teljes gyermekágyas időszak alatt elég volt.

3 db Szoptatós melltartó

Nagyon nehéz előre kitalálni a mellméretet, nekem többszöri próbálkozásra sem sikerült eltalálnom. Őszintén szólva én nem használtam a kórházi tartózkodás alatt, mert a ki-be kapcsolása csak bonyolítja a szoptatásokat, igazából csak útban lett volna. Egyedül a hazaútra vettem fel egyet, de nekem a szoptatós hálóing elég volt magában, a melltartóbetétet is közvetlenül abba ragasztottam bele. 

Amire érdemes figyelned, hogy nagyon puha legyen a belsejének a felülete, lehetőleg pamut legyen az anyaga, mert az jobban szellőzik. Az átlapolt fazonú szoptatós melltartókat szerintem egyszerűbb használni. (Ilyet a bababoltok nem szoktak forgalmazni, viszont a Bonprix-en találsz.)

Bimbóvédő / bimbókiemelő / tápszer – Ne vigyél!

Az ilyen egyedi esetekre kifejlesztett eszközökre jó eséllyel nem lesz szükséged. Ezek használata mindenképpen szoptatási tanácsadói szakvéleményt igényel. (A csecsmősnőnvérek nem minősülnek szoptatási tanácsadónak, hacsak nincs meg a megfelelő képesítésük hozzá, ahogy a szülésznők, és nőgyógyászok sem.) Például a nem megfelelő méretű bimbóvédő sérüléseket okozhat a melleden, és nehezítheti a babád mellretapadását is. 

Én semmi esetre sem javaslom, hogy ezeket előre beszerezd és “megelőzés képpen” használd. Ellenben egy svéd itatópohár nem árt, ha van nálad, bár a legtöbb kórházban ma már szerencsére ez alapkellék.

Cumisüveg / cumi – Ne vigyél!

A cumi és a cumisüveg is cumizavart okozhatnak, ami a szoptatás rovására mehet. Ha szoptatni szeretnétek, akkor kerüljétek ezeket az eszközöket, mert teljesen másképp kell őket szívni, és ha begyakorolja a babátok, akkor a melleteken is ezt az ingert fogja keresni, ami fájdalommal is járhat számotokra, illetve az is lehet, hogy babátok emiatt elutasítja a melleteket. 

Ha mégis pótlásra lenne szükség, arra rengeteg szoptatásbarát eszköz áll rendelkezésre, mint a svéd itatópohár, kiskanál, felespohár, softcup, vagy házi SNS fecskendőből és 6-os méretű tápszondából készítve. Illetve a szülészeteken amúgyis szokott lenni cumisüveg és tápszer is, így emiatt is felesleges lenne magatokkal vinni..

Tejserkentő sör/ tea/ kapszula

Ha téged megnyugtat a tudat, akkor vihetsz magaddal, de igazából a gyakori és helyes mellretételnél nincs jobb tejserkentő. A tudomány jelenlegi állása szerint pedig ezeknek nincsen igazolva a hatékonyságuk, minden anyuka másra esküszik. Ami viszont jól jön ezügyben, az bármilyen folyadék, amit szívesen megiszol (talán a kávét érdemes kezdetben kerülni), sok víz, illetve kiegyensúlyozott táplálkozás.

Mellszívó

A kórházakban elég jó teljesítményű eszközök szoktak az anyukák rendelkezésére állni, így ha vettél is elektromosat, azt nem érdemes bepakolni a csomagba, de egy szilikon tejgyűjtő és mellszívó 2in1 eszközt nem árthat bevinni. Egyébként pedig a saját kezeddel fejés is nagyon hatékony tud lenni, a legjobb megoldás pedig az természetesen, ha a babád minél gyakrabban mellre kerül. Nincs jobb beruházás ezügyben, mint ha egy jó szoptatásra felkészítő tanfolyamon veszel részt.

Melltartóbetét

Változó, hogy kinél mikor történik meg a tejbelövellés, nem árt, ha van kéznél pár melltartóbetét. Nekem például éppen a hazaúton kezdtek bedurranni, így érdemes a hazautazós pelenkázótáskában is tartani. Nekem a Lansinoh éjszakai és nappali eldobható melltartóbetétje jött be. Mosható verzióban eddig nem találtam olyat, ami tényleg kellően puha és nem ázik át.

Mellpárna

Hasonló okokból jöhet jól egy hűthető-fűthető mellpárna is, csak vigyázz, hogy ne legyen túl hideg, vagy túl meleg. Ahhoz, hogy jól ürüljön a tej, melegíteni érdemes, míg szoptatás után jól jön a hűsítés

Gyümölcslé, sok víz és sok nassolnivaló, mert a szülés és a tejtermelés is energiaigényes mutatvány. Mégha nem is történik meg a tejbelövellés a kórházi napok alatt, azért a szervezet már javában készülődik, és nem árt segíteni neki.

Hordozható bidé

Az intim terület tisztántartása szülés után kulcsfontosságú, viszont a szülés utáni legyengült állapotban nem éppen egyszerű. (MomCare/ Frida Mom/ Lansinoh) Az utóbbi nagyobb űrtartalommal rendelkezik és a beépített szelep miatt könnyebb a használata.

Melltörlő kendő/ popsitörlő kendő/ hűsítő kendő / intim törlőkendő –

Water Wipes, ami hivatalosan babapopsi törlő, de én a gyermekágyas osztályon inkább magamon használtam. Teljesen parfüm és adalékanyag mentes, így mindenre is jó. Ha az arcodat hűsítenéd egy picit, ha letörölnéd a melledet szoptatás előtt vagy után, illetve wc használat után is kellemesebb megoldás, mint a wc papír. Ezzel nem kell 3 féle törlőkendőt pakolnod a kórházi csomagba, elég ezt az egyet.

Szülés utáni regenerálók: jégbetét, varázsmogyoró hab, aloe vera spray

Jellemzően a Frida Mom, Momcare by Lina, Lansinoh márkák forgalmaznak ilyen termékeket.

2 db nagy törölköző

Ne a legszebbet, ez is könnyen foltos lehet.

Szobai papucs

Ebből is érdemes állítható lábfejűt magaddal vinni az esetleges lábdagadás esetére.

Sampon, szappan

Ezekből se túl illatosat válassz, mert a babák a szagok alapján is tájékozódnak, és keresik az anyai mellet, így bezavarhat a szoptatásba, illetve irritálhatja a parfüm a kisbabád érzékeny bőrét is.

Fogkefe, fogkrém

Felületfertőtlenítő kendő

Kézfertötlenítő

Hasleszorító pánt/bugyi

Én végül nem használtam, de sokak dícsérik. Ami tuti, hogy a Carriwell hasleszorító öve nagyon finom, puha anyagból készült. A szakemberek véleménye elég ellentmondásos atekintetben, hogy mikor ás mennyi ideig érdemes hordani.

Fürdőszobai fellépő

Ez az eszköz segítségedre lehet a WC-n az első székletürítéskor, hiszen így guggoló pozícióba tudsz kerülni, ami ellazítja a gátizmokat a végbélnyílás körül.

Terhes vitamin

Saját gyógyszer

Előfordulhat, hogy pont az nincs az adott kórházban vagy a közeli gyógyszertárban, amit szedsz.

Evőeszköz, tányér, bögre

Nem mindenhol adnak.

Mosogatószivacs kis mosószerrel

Háztartási papír törlőkendő

Gyermekágyra-Babának

Babafürdető

A kórházban sok helyen a gyógyszertári fürdető kenőcsöt használják, vagy valami ismertebb márkát, de ahol én szültem, ott például elég parfümös volt a babafürdető, így inkább viszek be Dora Natura fürdetőt, amiben csak természetes anyagok vannak, mert nekem ez fontos.

Pelenka

Kb. 15-20 db eldobható pelenka 1-es (újszülött) méret, újszülöttek számára kifejlesztve, aminek a köldök résznél van egy íve, így nem nyomja a köldökcsonkot.

Popsikrém

Ebből is viszem a bevált Dora Natura popsikrémünket, amiben tudom, hogy mi van.

Popsitörlő

2 csomag nedves törlőkendő, ebből is érdemes az elején minél inkább természetes alapanyagút választani, én Dora Natura és Water Wipes törlőket viszek be. Nagyon jó még a Lansinoh popsitörlője is újszülöttek számára, ezutóbbi lanolinnal van dúsítva.

Babaolaj

(Igazából én nem szeretem a bolti babaolajokat, sima mandulaolajat szoktam vinni.) A lényeg, hogy ha rákened a baba popsijára, akkor sokkal egyszerűbb lesz leszedni róla az első babakakit, ami egy nagyon ragadós fekete massza, amit magzatszuroknak szoktak hívni. Hogy őszinte legyek, nem akarom tudni, hogy miből lehet 😀

1 csomag eldobható pelenkázó alátét

Érdemes a nagyobb méretet (kb 60x90cm) vinned, így magad alá is tudsz tenni az ágyba átázás esetére. 2-3 darabnál nem nagyon szokott több kelleni, így ha nagy kiszerelésben veszed, akkor elég pár darabot magaddal vinni belőle.

3-4 db textil pelenka

A kolosztrum, azaz az előtej, amit az első napokban termel az édesanya melle, nagyon sárga, mert tele van béta karotinnal. Ha bukizik a baba, ez viszont fog köszönni a textilpelenkán, amire büfizteted, ezért ne a legszebb mintás darabokat vidd a kórházba. (Én pórul jártam, az első kisfiam születésénél a legcukibb nyuszi mintással, amin azóta is virítanak a sárga foltok)

Kifogó

Ez egy olyan ruhaanyag, amibe bele tudjátok bugyolálni az újszülöttet miután kivettétek a kádból, és le tudjátok róla itatni a vizet. Nekem a Tots by Smartrike bambuszos kifogója a kedvencem, mert az kicsit puhább mint a sima pamut kifogók.

Ruha, takaró, sapka (a legtöbb helyen adnak, de meg kell kérdezni)

Kezdő szülőként a rövid ujjú body és egy rugdalózó kombinációja a legegyszerűbben kezelhető. Én rugdalózóból a cipzáros verziót részesítem előnyben, mert akkor a sok apró patenttal sem kell bajlódni. Illetve ha szeretnétek, újszülött fotózásra vigyetek 1 vagy 2 szett szép ruhát is.

Kókuszpólya

Én ezt nem javslom. Ugyan sokan ajánlják, mert könnyebb benne tartani az újszülöttet, nem kell annyira ügyelni a kis fejecskéjének a megtartására, ami ebben az életkorban még gyakran hátracsuklik a nyaknál. Viszont nagyon sokat el tud venni a testközelségből, ami egy újszülöttnek az alapvető fiziológiás szükségletei közé tartozik, és a szoptatást is erősen megnehezíti.

Hazaútra

Kórházi csomag pakolós lista

Babaruha

Itt azért ha nem nyári a baba, akkor szükség lehet hűvösebb időben egy overálra is a rugdalózón és bodyn kívül. Túl vastag overált még télre sem érdemes bekészíteni, mert egy hordozós takaróval sokkal könnyebben tudjuk szabályozni a baba hőmérsékletét. A kórházon belül kitakarva hagyjuk, és csak amikor kilépünk a hidegbe, hajtjuk rá a felső réteget. Míg egy vastag téli kezes-lábas overállal nincs meg ez a szabadságunk, és nagy eséllyel még lehúzott cipzár mellett is beizzad, mire kiérünk a kórházból.

Babahordozó

Mindneképpen tegyetek bele újszülött szűkítőt. Ez egyes márkáknál az alapszett része, de van, amibe külön kell megvásárolni. Lehet kapni univerzálisat is, ami általában olcsóbb, mint a nagy márkák szűkítői.

A gyermekágyas szobákban elég kicsi szokott lenni a hely, így a babahordozót elég, ha az utolsó napon hozza magával az újdonsült apuka. Ha pedig bent alszik veletek, akkor a kocsiban is hagyhatjátok, csak télvíz vagy kánikula idején reggel ugorjon le érte a kocsihoz, hogy ne legyen túl hideg vagy forró.


Mi az elsőszülött gyermekünknek egy isofixes újszülöttkortól hazsnálható gyerekülést vettünk, és naívan azt gondoltuk, hogy a babánkat levisszük kézben, de alig akartak minket kiengedni a kórházból, szóval ha ti is gyerekülést vettetek, akkor nem árthat kölcsönkérni egy babahordozót a hazahozatal idejére, csupán a nyugalom kedvéért.

Ruha anyának

A frissen szült édesanyáknak még nem szokott ilyenkor teljesen visszazsugorodni a méhe, emiatt érdemes úgy a 24 hetes pocakkal számolnod. Illetve tapasztalatból mondom, hogy a nagy betét és szülés utáni bugyi kombón furán tud kinézni a szűk leggings, még akkor is, ha kismama változat.

Babakocsi

Ez attól is függ, hogy mennyire tudtok a kórházhoz közel parkolni.

Pelenkázótáska

Nekünk a hazaút másfél órás volt, így ebbe már előre összekészítettem mindent, amire szükség lehet ennyi idő alatt. Amúgy is jobb a pelenkázótáska összekészítését várandósság alatt letudni, hogy a gyermekágy alatt erre se legyen gondod.

A pelenkázótáska kiválasztásáról itt, a tartalmáról pedig itt tudsz bővebb információt szerezni.

Raffayné Tóth Adél Csilla