Az egyik leggyakoribb kérdés a kismama csoportokban, hogy kinek melyik mellszívó vált be. Valljuk be, óriási a piac, és nagyon sok jó minőségű terméket lehet kapni a legváltozatosabb funkciókkal. Sajnos azonban az, hogy egy anyukánál egy adott típus bevált, nem jelenti azt, hogy neked is az lesz a befutó.
Gondolj csak bele: A 70A-s mellméretű anyukának nem ugyanaz lesz a jó, mint egy 95D-snek. És nem mindegy, hogy mennyiszer kell fejni. Milyen erős a tejleadó reflexe? Milyen szituációkban és milyen céllal szokott fejni? Ezek mind-mind befolyásolják azt, hogy melyik készülék lesz a befutó. De akkor hogyan is tudsz jó döntést hozni?
Először is, én nem igazán javaslom, hogy szülés előtt ruházz be egy komolyabb mellszívóra. A magyar édesanyák 95%-a tervezi szoptatással táplálni a gyermekét, így nagy eséllyel te is közéjük tartozol.
Miért ne vegyél szülés előtt mellszívót?
- A sikeres szoptatáshoz nem elengedhetetlen eszköz a mellszívó.
- Ha eltekintünk a kivételektől és a speciális helyzetektől, akkor a legtöbbet azzal tehetsz a megfelelő tejtermelődésért, ha minél gyakrabban mellre helyezed a babádat. Ehhez nem árt ismerni a korai éhségjeleket és a helyes mellretétel gyakorlati kivitelezését. (Nyugi, egyik se rakétatudomány, de azért majd írok róluk valamikor egy külön cikket.)
- Én úgy gondolom, hogyha úgy érzed, hogy megengedhetsz magadnak újonnan egy jó minőségű elektromos mellszívót, akkor azt a pénzt a várandósság alatt érdemesebb egy jó szoptatásra felkészítő tanfolyamra költeni, feltéve, hogy babádat szoptatással szeretnéd táplálni, és nem kell visszamenned dolgozni a szülést követő első 6 hónapban.
- Nehéz előre megtippelni, pontosan milyen körülmények között fogod használni: milyen gyakran, mennyi ideig, hol és hogyan. Ez minden esetben plusz egy eszköz, ami helyet foglal, tisztítani és sterilizálni kell az alkatrészeit, ki kell ismerned a használatát. Ezt a rengeteg figyelmet, amit az eszköz használatára fordítasz, vagy a babádtól vagy magadtól veszed el.
Na de mit fogok használni a kórházban, ha nem szerzek be előre egy mellszívót?
A kórházakban elég jó teljesítményű eszközök szoktak az anyukák rendelkezésére állni, így ha vettél is elektromosat, azt nem érdemes bepakolni a csomagba, de egy szilikon tejgyűjtő és mellszívó 2in1 eszközt nem árthat bevinni. (Ilyet gyárt a BabyOno és a Lansinoh márka is.) Egyébként pedig a kézi fejés is nagyon hatékony tud lenni, a legjobb megoldás pedig az természetesen, ha a babád minél gyakrabban mellre kerül.
Jó, de mit tehetek a szülés előtt azért, hogy jó mellszívót tudjak majd választani?
Érdemes előre tájékozódni, a mellszívók tulajdonságairól, típusairól és a márkákról is. Tök jó, ha van pár kiszemelt modelled a babakelengye listádon arra az esetre, ha szükség lenne rá. Fontos, hogy a mellszívó rendelkezzen orvostechnikai eszköz besorolással illetve megfelelő pótalkatrész kínálattal, ezekről nyugodtan kérdezheted az eladókat.
Ha pedig a szülést követően kiderül, hogy szükség van mellszívóra, akkor a bérlés is jó opció lehet, illetve ismerősöktől is kérhetsz kölcsön egyet, ha éppen van valakinél elfekvőben. Sokan ódzkodnak a használt mellszívó vásárlástól, pedig használtan autós gyerekülést vásárolni például sokkal kockázatosabb.
A mellszívók alkatrészei sterilizálhatóak, és sok márkához lehet utólag is pótalkatrészeket vásárolni. Maga az alap motor megvásárlása pedig végképp nem rejt egészségügyi kockázatot. Az sem utolsó szempont, hogy a szülésedet követően sem fognak hirtelen bezárni a bababoltok, illetve vannak olyan bababoltok, ahol a bontatlan termékeket 180 napig visszaviheted, és a blokk ellenében visszaadják a pénzt.
Javaslom, hogy az alapján válaszd ki az eszközt, hogy milyen célra szeretnéd használni. Vannak anyukák, akik azért fejnek, mert a kisbabájuk szopási teshnikája nem elég hatékony, mások a feszítő érzésen enyhítenének, míg vannak olyanok, akik akkor is szeretnének anyatejet biztosítani gyermekük számára, amikor nem lehetnek mellette.
Mellszívó típusok
1. Szilikon tejgyűjtő és mellszívó 2in1 (HAAKA)
Na ez egy olyan cucc, aminek nincs jó magyar neve, de még a külföldiek is az egyik márka nevét akasztották rá. Az a lényege, hogy egy olyan szilikon pohár, ami kagyló alakban végződik. Lehet használni tejgyűjtésre és fejésre egyaránt. Nagy előnye, hogy a fejés és a szoptatás ezzel az eszközzel egy időben tud megvalósulni. Viszonylag olcsón hozzá lehet jutni, így ha nem válikbe, akkor se dobsz ki túl sok pénzt az ablakon. Ha engem kérdeztek, akkor ez az, amit tuti beszereznék már szülés előtt.
2. Kézi mellszívó
Ez a típus már alkalmas komolyabb mennyiségű tej lefejésére is, de azért valljuk be, nem éppen a legkényelmesebb megoldás. Ha valakinek rendszeresen kell vele nagy mennyiséget fejni, annak gyakori szövődménye szokott lenni az ínhüvelygyulladás.
3.Kézi pumpás mellszívó
Ez az igazi retró verzió, amit még anyáink használtak annak idejé
4. Elektromos mellszívó
Mostanában egyértelműen ez a slágertermék, amit én őszintén szólva nem nagyon értek. Szerintem baromi macerás a használata és tisztítása napi szinten. Sok darabból állnak, amik közül az egyik még csak nem is sterilizálható. A legtöbb még mindig csak hálózatról működtethető, így a használatuk jellemzően konnektorhoz kötött. Valamint hiába a stimulációs programok és különböző erősségek, elég lassan indítják be a tejleadó reflexet. A használatuk a szoptatással egyidőben szinte lehetetlen zsonglőrködést igényel, így külön fejéssel viszont elég időigényesek.5. Kéz nélküli elektromos mellszívó
Elég jó cuccok, végre hálózatnélküli eszközökről beszélhetünk, ráadásul ezekkel már a kezeid is szabaddá válnak fejés közben, így kevésbé időigényes a használatuk. Általában eleve duplák.6. Dupla elektromos mellszívó
Ez elég egyszerű: egyidőben két cicit tudunk vele fejni.MELLSZÍVÓ TULAJDONSÁGOK
stimuláló funkció
Ezek általában masszírozó mozdulatokat próbálnak imitálni, amik fokozzák a tejleadás beindulását, így a tényleges fejés előtt érdemes pár percig futtatni a mellszívókat ezen a módon.
fokozatok
A legjobb a fokozatmentes erősségállítás, de alapvetően igaz, hogy minél több erősségi és gyorsasági fokozat áll rendelkezésre, annál inkább személyre szabható az eszköz használata.
előprogramok
Ezek előre beprogramozott üzemmódok, amik már magukban foglalják a stimulációt és a különböző fokozatokat, és futtatják őket megadott ideig.
hálózat nélküli üzemmódok
Utazáskor nagy segítség lehet egy ilyen eszköz, de akkor is, ha csak szimplán kevés a konnektor a lakásban, vagy pont nincs ott, ahol fejni szeretnél. Lehet kapni elemmel működő, és saját akkumulátorral rendelkező, hálózatról tölthető alternatívákat is.
Mibe folyik a tej?
1. cumisüvegbe
Ha közvetlenül a fejés után szeretnéd adni a pótlást, akkor erre is van lehetőség, de ez nem egy szoptatásbarát megoldás, mert cumizavart okozhat. (A szoptatásbarát pótlás eszközeiről találsz bejegyzést a Babakelengye Csoportban Facbookon.)
2. tejgyűjtő pohárba
Ez akkor jó, ha egy-egy fejés alkalmával kisebb mennyiségeket tudsz csak fejni, és a hűtést követően öntöd zacskóba a tejet, majd fagyasztod le.
3. tejgyűjtő zacskóba
Ez akkor jó megoldás, ha a fagyasztóba szeretnél tartalékot képezni, és erős a tejtermelésed , így egy fejés alkalmával egy egész zacskót meg tudsz tölteni.
Tölcsérek anyaga
1. Szilikon
2. Műanyag és csak a karimája szilikon
Ezeket általában közepes méretű tölcsérrel lehet kapni, és lehet hozzá külön venni kisebbet vagy nagyobbat, ha arra van szükség.
3. Műanyag egy szilikon betéttel
Ezek jellemzően több mellmérethez is jól illeszkednek, mert ugyan a külső műanyag héjhoz vannak rögzítve, de elég változatos alakot tudnak felvenni. Ettől függetlenül újabban már ezekből is szoktak különböző méretűt árulni
Tölcsérek mérete
Mindegyik mellszívó az átlag mérettel van csomagolva, de van, amihez lehet különböző méretet kapni kiegészítésként.
Olyan mellszívót válassz, amihez könnyen tudsz alkatrészt szerezni. Tipikusan jól jön, ha a szelep és a különböző méretű tölcsérek külön is megvásárolhatóak a készülékhez. A szelepet ugyanis nem lehet sterilizálni, és elég sérülékeny. A tölcsérből pedig kiderülhet, hogy nem jó a méret, illetve a szilikon alkatrészek könnyen elszíneződhetnek a sterilizálás következtében.
Ha elektromos mellszívót veszel, mindenképpen olvasd el a használati útmutatóját! A youtube-on bemutató videókat is megtekinthetsz az egyes modellekről. Illetve a HAAKA készülékek használatához rengeteg hasznos trükköt találhatsz angol nyelvű videók formájában.