A ti kértétek sorozatunk következő témája: Mire lesz szükséged szülés után?
És bár most szoros volt a verseny, a Babakelengye Facebook Csoportunkban ezt a témát szavaztátok meg a következő cikkünkhöz.
(Ha még nem csatlakoztatok volna itt tudjátok megtenni: Babakelengye facebook csoport csatlakozás)
Hálóing és köntös
Ha azt hiszed, hogy ez egy olyan ruhadarab, amit csak a kórházban érdemes hordanod, akkor most nagyon figyelj! A hálóingnek több nagy előnye is van. Az egyik, hogy nem kell egy lábon egyensúlyozva, vagy éppen a lábaidat emelgetve felvenned. Ami szülés után nem egy jó buli. Nemzetközi kitekintésem során amúgy azt tapasztaltam, hogy sok országban az anyuka hazamenős ruhája is éppen ebből a célból egy maxi szoknya.
A másik, ami szintén nagyon fontos, hogy az első 2 hétben ezzel a látogatóknak is jelezheted, hogy te most nem vendégséget fogadsz, hanem regenerálódsz. Gondolj csak bele, a frissen műtött betegektől sem várják el, hogy 3 fogásos ebéddel várják a látogatóikat. Illetve azért is hasznosak a pamutból készült szoptatós hálóingek, mert nem kell feltétlenül alájuk venni melltartót, így a mellbimbód jobban szellőzhet és könnyebben gyógyul. És ha ezt mind végiggondolod, akkor talán érthető is, hogy miért mondom, hogy ne ezen a ruhadarabon spórolj, nyugodtan vedd meg azt a típust, ami a te stílusod, és amiben jól érzed magadat!
Na de milyen is a jó szoptatós hálóing?
Az első napokban fontos szempont lehet, hogy elősegítse a bőr-bőr kontaktust, és ne csak a melleddel találkozzon a babád, hanem lehetőleg meztelenül/ egy szál pelenkában kerüljön minél hosszabb időre a te meztelen mellkasodra. Erre a célra az elől gombolós hálóingek ideálisak lehetnek.
Később viszont a látogatók érkezésekor felmerülhet benned az igény, hogy ne kelljen az egész melledet kitenned egy-egy szoptatáshoz. Ehhez már az átlapolós fazonok lesznek a praktikusabbak. Illetve a későbbi időkben is ez a fazon lehet jó, amikor már nem órákig folyik majd a szoptatás, cserébe azonnal követeli a pici, így a gombolgatás macerás lenne.
Ágy, ruhatár
A tökéletes ágy:
– kényelmes ágymatrac
– vízhatlan matracvédő
– ergonómikus fejpárna
– puha, természetes anyagú lepedő és ágyneműhuzat
– reggeliző tálca
A gyermekágyas, regenerálódó frissen szült édesanya elsődleges helye az ágyban van. Így aztán jól jön egy kényelmes ágymatrac, főleg ha a várandósságod alatt kiderült esetleg, hogy nem az igazi számodra az ágyatok. Érdemes egy vízhatlan matracvédőt is beszerezni a lepedő alá, hogyha nem sikerül a betétnek felfognia a vérzésed, akkor se essen áldozatul a matracotok. De még ennél is jobb a 60×90 cm-es eldobható betegalátét.
Egy jó párna is aranyat ér, és a jól szellőző, puha anyagú pamutból készült ágyneműhuzat és lepedő is okos döntés a regeneráció szempontjából. Illetve fontos, hogy a huzatokból, lepedőkből, matracvédőkből legyen elég váltás, hiszen az tálagosnál több időt fogsz az ágyban tölteni, így gyakoribb tisztításra lesz szükség.
Ja és egészen nyugodtan ehetsz az ágyban is, ha neked úgy kényelmes, most ennek van itt az ideje. Pihenj, amennyit és amikor csak tudsz!
Az új ruhatárad
Ha már túl leszel az első ágyban fekvős pár héten, újra elkezded birtokba venni a teljes lakásotokat. Ehhez is érdemes beszerezned olyan kényelmes, otthoni ruhadarabokat, amikben te jól érzed magad. Számomra az elején frusztráló volt végignézni a régi munkába járós felsőimen és blézereken, mert úgy éreztem, hogy hiányzik a régi személyiségem, így ezeket rituálisan elpakoltam a szekrény mélyére egy dobozba, hogy ne legyenek a szemem előtt. És ugyanekkor rendeltem egy jó adag kényelmes ruhát, amiben jól tudom érezni magamat otthon, és amiben tudok szoptatni.
Az elején a sok izzadás miatt lehet, hogy a pántos szoptatós felsők jönnek majd be neked, ez részben az aktuális időjárástól is függ. Én ősszel és télen az átlapolt szoptatós rövidujjú pólókat kedvelem, kényelmes leggingsekkel párosítva. Nyáron az átlapolt szoptatásra is alkalmas egyberuhák jönnek be. Nekem fontos volt az is, hogy ezek élénk színű, vidám darabok legyenek, így a H&M darabjairól a Bonprixre váltottam.
Betétek, pelenkák, alsóneműk
A hálós bugyi + betét kombinációja egyértelműen jobban megéri, mint az eldobható bugyipelenkák:
Higiéniai szempontból napközben azért 3-4 óránként legalább kéne cserélni. A hálós bugyit elég naponta (kb. 700 Ft darabja), ha jó a betét nem érik balesetek, amúgyis mosható, így 4 db elég belőle. Cserébe a betétnek 100-120 Ft-ból megvan darabja. Ha napi 6 cserével számolok, akkor egy hétre vetítve a hálós bugyi + szülés utáni betét kombó megvan 7840 Ft-ból, míg a bugyipelenka(375 Ft/db áron) 15750 Ft-ra jön ki. Arról nem is beszélve, hogy a szülés utáni betéteknek jobb a felületkezelése, hiszen kifejezetten a sérült intim részekre fejlesztik ki. Az eldobható szülés utáni (papír)bugyikat pedig azért nem javaslom, mert általában nem elég rugalmasak, és emiatt nehéz eltalálni a kényelmes méretet, és felvenni is sokkal nehezebb őket.
Az én ajánlásom ezek alapján: M-es Babyono hálós bugyi 2x2db-os csomag és Babyono szülés utáni éjszakai-nappali betét 2x15db + 1x10db.
Ezeken felül érdemes lehet pár darab jégbetétet is beszerezni. Ezek általában egyszerhasználatosak, és szintén higiéniai okokból 3 óránként kell őket cserélni, viszont elég borsos az áruk. A jó hír, hogy otthon házilag is könnyen tudsz ilyeneket készíteni, amihez a pontos lépéseket leírtam a Babakelengye facebook csoportban.
Fehérneműk
Nagy méretű, rugalmas, kényelmes fehérneműket érdemes beszerezni, lehetőleg természetes, jól szellőző anyagból (pamut). Bugyiból szerencsés, ha magasított derekút választunk, mert ezzel egy esetleges császármetszés esetén is jól járunk. Szoptatós melltartóból nekem az átlapolt verzió jobban bevált, mint a lecsatolható, de az első időszakban annyira érzékeny volt a mellbimbóm, hogy semmilyen típus és méret nem bizonyult kényelmesnek.
Gátregeneráció
Kendők
Az első fontos dolog, hogy legyen otthon kellően puha WC-papír és megfelelő nedves törlőkendő. A megfelelő alatt azt értem, hogy lehetőleg minél természetesebb anyagokat tartalmazzon, parfümmentes legyen, és ne irritálja az intim területet. Erre a célra a legtöbb nedves WC-papír és intim törlőkendő teljesen alkalmatlan, viszont jópár popsitörlő jó lehet, főleg a natúrkozmetikumok, pl.: a Water Wipes vagy a Dora Natura.
Mobil Bidék
A mobil bidé a kórházi napok alatt és után is jó szolgálatot tehet: A távozó vizelet a pisilés során csípheti a sérült hámfelületet, viszont ha közben vagy utána tudjuk vízzel öblíteni, az segíthet ezen a kellemetlenségen. Illetve higiéniai szempontból is nagyon hasznos, hogy minden WC használat után alaposan A Momcare by Lina féle hordozható kézi zuhany nekem nem vált be, mert a szelep technikája eléggé fapados és sokszor folyat, ellenben a Lansinoh szuperül működik. Külföldi videoblogger anyukák a Frida Mom termékekre esküsznek, megmondom őszintén, én még nem próbáltam őket, mert itthon egy kissé körülményes a beszerzésük.
Habok
Ami számomra meglepő, hogy a varázsmogyoró kivonatot, amit az USA-ban istenítenek az anyukák, csak a Frida Mom és a Momcare szülés utáni habja említi, de ez utóbbi nekem nagyon csípett, és más anyukák is hasonló kellemetlenségről számoltak be a használata után.
Sprayk
A sprayk közül a Lansinoh és a Motherlove Sitz Bath gátregeneráló sprayje a legegyszerűbben beszerezhetőek, illetve sokan dícsérik az Aloe Forst prayt is. Ez utóbbi a császárseb esetén is jó szolgálatot tehet.
Olajok
Az olajok kapcsán a Stadelmann és a Panarom is nagyon jó, a gáti szakasz regenerációjára is van alkalmas olaja mindkét márkának.
Ülőfürdők
Ülőfürdő kapcsán pedig a Stadelmann ülőfürdője és A Frida Mom pezsgőtablettái kaphatóak Magyarországon. Az utóbbi márkával annyiban érdemes foglalkozni, hogy ők rengeteg szülés utáni kozmetikumot kínálnak, de Magyarországon csak egyetlen céget találtam, ami forgalmazza a termékeiket.
Ülőpárna, úszógumi, fitness labda
Ezek az eszközök leveszik a terhet a gátizomzatról ülés közben, ezzel segítve a mielőbb regenerációt. Aranyér esetén is érdemes lehet beszerezni őket.
Fellépő, rágógumi, útifűmaghéj
A várandósság és a szülés alatt lelassul a bélmozgás, ennek a felgyorsítására jó trükk lehet a szülés utáni napokban a rágógumizás, mert az állkapocs és a szájkörüli izmok mozgása beindítja a belek perisztatikus mozgását is. Aranyér esetén fontos a széklet lazítása, amire a legalkalmasabbak a különböző növényi eredetű rostok. Sokan visznek ilyen okok miatt a kórházba joghurtot, útifűmaghéjat, instant zabkását. A fürdőszobai fellépő használata a székletürítéskor a lábadat ráhelyezve segíthet ellazítani a zárózmaidat, ezáltal kevesebb lesz a feszülés a gáttájékon, könnyebbé válhat az ürítés.
Mellápolás
A bimbóvédő krém nagyon jól jöhet a szoptató anyukának, ha érzékennyé válik, kipirosodik, esetleg ki is sebesedik a mellbimbója. A legismertebb a Lansinoh HPA Lanolin bimbóvédő krém, de a sokkal olcsóbb DM sajátmárkás Babylove Mellbimbóápoló krém is remekül működik. A Stadelmann és a Panarom is forgalmaz különböző szoptató – mellápoló olajokat, illetve a Lansinohnak is van organikus bimbóvédő krémje, hogyha a természetes alternatívákat vagy natúrkozmeikumokat részesíted előnyben.
A hideg-meleg terápiás párna leginkább a tejbelövelléskor szokott jó célt szolgálni, ekkor jellemzően kissé túltelítődik a mell, ami fájdalmas lehet. A fejés/szoptatás előtt melegíteni célszerű, hogy a tejcsatornák kitáguljanak, utána pedig a hűtés szokott nyugtató hatású lenni.
A melltartóbetétek közül nekem a Lansinoh éjjel-nappali eldobható verziója a kedvencem. Próbálkoztam mosható verziókkal is, de eddig nem találtam olyat, ami kellően puha lett volna a szoptatás során igénybe vett mellbimbóknak, és a helyén is maradt volna.
Méh regeneráló olajok
A has területére méhösszehúzó olajakat is használhattok. A Stadelmann-féle gyermekágyi hasmasszázsolaj és a Panarom Méhecske olaj a legkönnyebben beszerezhetőek ezek közül.
Ajakápoló, testápoló
Habár furán hangozhat, valamiért a szülés utáni időszakban jobban kiszárad az anyukák bőre, így erre is érdemes felkészülni. Illetve ilyenkor húzódik vissza a pocakod az eredeti méretére, így ebben az időszakban még érdemes lehet használni a stria krémedet is.
Együtt és közel
Ez egy olyan mantra, ami teljesen lefedi a gyermekágyi időszak lényegét. Ha ezt megértjük, azzal rengeteg terhet levehetünk friss anyaként a saját vállunkról. Ha nem kell a lakás összes négyzetméterét bejárnunk minden nap, máris több időnk marad a pihenésre.
Ehhez nyújthatnak segítséget többek között a gyermekágyi kosarak, amikről ebben a cikkben írtam korábban: Tárolás babaszobán innen és túl
Az éjszakák
Nagyon szeretem azt a gondolatot, hogy döntsük el, hogy szoktatunk vagy babázunk.
A legtöbb szoktatás a baba idegrendszeri érésével gyakorlatilag olyan célt ér el idő előtt, amire a babánk idővel magától is képes lett volna. Cserébe például a külön szobába szoktatással jól keresztbe tudunk tenni a saját regenerációnknak.
A legdurvább sztori amit eddig hallottam, az az volt, amikor egy anyuka a szülői háló és a babaszoba között esett össze a fáradtságtól. Ez persze kiugró eset, de egy “rosszul” alvó babánál simán előfordulhat, hogy a fél éjszakát talpon tölti valaki. Azért a kezdeti időszakban az egy szobában alvás sokat tud ezen segíteni.
Sokszor felmerül, hogy az együttalvás a gyermek elkényeztetése, de igazából én édesanyaként azt tapasztaltam, hogy egy sírósabb, többször szopizó kisbaba esetén inkább saját magunkat kényeztethetjük ezzel a megoldással. Hiszen akkor is átmennénk megetetni, ha másik szobában lenne, és akkor is felvennénk, ha sír, csak ez sokkal nagyobb erőfeszítésbe kerülne nekünk, mint úgy, ha csak egy karnyújtásnyira van tőlünk az újszülött gyermekünk.
Még ha ki is alakítottunk egy külön babaszobát, érdemes az első időszakra egy babaöblöt és egy pelenkázásra alkalmas helyet kialakítani a szülői hálóban is, mert ezzel sokkal több időt tölthettek vízszintben az éjszaka során, ami már önmagában is segíti a regenerációt. Illetve ehhez a kombinációhoz jól jöhet még egy tompa éjszakai fény is.
A nappalok
Az első időszakban nagy eséllyel a nappalok nagy részét is a hálószobában töltjük, mert a vízszint a szülés utáni regeneráció legjobb barátja. Viszont egy idő után felmerülhet bennünk az igény a környezetváltozásra, és ekkor áttehetjük székhelyünket a nappaliba.
Emellett fontos, hogy amikor a baba érkezésére készültök és beszerzitek az eszközöket, ezt a helyiséget is vegyétek számításba. Az első hónapokban a 6-8 pelenkacsere például nem szokatlan jelenség, és ennyiszer nem biztos, hogy át akartok szaladni majd a hálószobába vagy a babaszobába.
Érdemes azt is eldöntenünk, hogy milyen kanapét-fotelt fogunk használni a szoptatások, ringatások, büfizetetések, altatások során.
Ugyanilyen fogas kérdés, hogy hová teszed majd le a babád, ha elalszik szoptatás vagy ringatás közben? Sokan erre a babafészket választják, és azt teszik a kanapéra, de azért a csecsemők még álmukban is forgolódhatnak, ahogy egyre erősödnek, így ez nem a legbiztonságosabb megoldás.
Én nagyon kedvelem a külföldön már elterjedt Pack’nPlay megoldásokat, amik utazóágyként is jól funkcionálnak. Itthon jelenleg hasonló modellek:
– Mama Kiddies TravelStar
– Lionelo Thomi
– CAM Daily Plus
– Kinderkraft Joy kiegészítőkkel
Persze az is jó megoldás lehet, ha veszünk egy sima utazóágyat (olyat, ami rendelkezik az újszülöttek számára a magasító betéttel) és egy pelenkázó lapot pedig felteszünk egy meglévő fiókos komódra.
Ezeket közvetlenül a szoptatós fotel vagy kanapé mellé célszerű letenni, hogy a babát egy karnyújtással le tudjuk tenni.