Ingyenes Online Szoptatásfelkészítő
Amikor a babakelengye listán a szoptatás-etetés részhez érünk, akkor rengeteg olyan dolgot találhatunk a bababoltos és védőnői listákon, amik nemcsak hogy nem segítik, de akár veszélyeztethetik is a sikeres szoptatást. Jobb esetben a cumisüveg és bimbóvédő mellett felsorolják a svéd itatópoharat is, mint alternatívát, de ez messze nem egy teljeskörű tájékoztatás. Ezzel a cikkel szeretném most nektek bemutatni, hogy mennyi sok lehetőség közül válogathattok, a saját szükségleteitekhez ideális eszközök keresése során.
Tartalomjegyzék
A megfelelő eszközök kiválasztásánál jól jöhet, ha ismered a szoptatás alapjait, aminek minden részletére itt most nem tudok kitérni (így is 11 oldal hosszú lett ez a blogcikk), de a Szoptatni fogok! online szoptatásfelkészítés keretében neked is ingyenesen biztosítok erre lehetőséget:
Mellszívók
Ahhoz, hogy jól tudjunk mellszívó eszközt választani, először is tisztán kell látnunk, hogy milyen esetekben lehet szükség fejésre:
- Ha a baba és az anyuka nem lehet együtt.
- Ha a baba nem tud megfelelően mellretapadni, így nem tudja a mellet maga üríteni.
- Ha a mell annyira túltelítődik, hogy a babának emiatt nehézséget okoz a mellretapadás, vagy az édesanyának kellemetlen, feszítő érzést okoz. Az utóbbi esetben épphogy csak megkönnyebbülésig fejjünk, mert ha teljesen kiürítjük a mellet, az tovább növelheti a tejtermelést.
- Ritka esetben szükség lehet rá a tej szaporításához, de legtöbbször nem ez a jó megoldás a tej szaporítására.
A felsorolásból már látszik, hogy a sikeres szoptatáshoz nincs feltétlenül szükség fejésre.
Ha pedig megismeritek a kézi fejést, akkor az is hamar kiderül, hogy a fejéshez nincs feltétlenül szükség mellszívóra.
A megfelelő eszközök kiválasztásánál jól jöhet, ha ismered a szoptatás alapjait, aminek minden részletére itt most nem tudok kitérni (így is 11 oldal hosszú lett ez a blogcikk), de a Szoptatni fogok! online szoptatásfelkészítés keretében neked is ingyenesen biztosítok erre lehetőséget:
Az első napokban az előtej csupán néhány csepp, ugyanakkor nagyon fontos, hogy ezt a nagyon értékes táplálékot magához vehesse a kisbabád, így erre a célra a kézzel lefejt cseppeket kiskanállal vagy fecskendővel tudod a legegyszerűbben összegyűjteni.
Vákuumos szilikon tejgyűjtő mellszívó (HAAKA)
Később amikor belövell a tej, az járhat egy hirtelen túltelítődéssel kb. a 3.-5. napon. Ekkor érdemes lehet kézzel megkönnyebbülésig fejni. Erre azért szeretem a szilikon mellszívót használni, mert annak van egy jó kis függőleges fala is, így ha a túltelítődött mellből vízszintesen kispriccel a tej, azt is felfogja és a tartályba folyik, nem kell ráhajolni, sem pedig az asztalt takarítani egy-egy fejés után.
A másik megoldás, hogy rendeltetésszerűen a vákuum segítségével csatlakoztatjuk a szabad mellünkre, amíg a baba a másikon éppen szopizik. Ez arra jó, hogyha szeretnénk tartalékot képezni, vagy ha mindkettő nagyon telítődött egy hosszabb alvás után. Azért jó ez az az eszköz, mert a szoptatás alatt történik a fejés, így nem megy el vele sok idő. A másik pozitívum, hogy egyetlen részből áll az egész eszköz, így nem kell szétszerelni a sterilizáláshoz, majd utána összelegozni az alkatrészeket.
A továbbiakban bemutatásra kerülő eszközöknél már nagyon fontos a tölcsérméret, így most ennek a bemutatásával fogom kezdeni.
A mellszívó választás kulcsa:
A mellszívók legfontosabb tulajdonsága a tölcsérméret. Ezt a szülést követően tudod meghatározni úgy, hogy közvetlenül szoptatás után leméred a mellbimbód átmérőjét a bimbó és a bimbóudvar találkozásánál. A kapott milliméter érték alapján tudsz megfelelő méretű tölcsért választani. Ezért nem érdemes szülés előtt mellszívót vásárolni, főleg nem olyat, amit csak egy méretű tölcsérrel árulnak.

kézi mellszívó
Vésztartaléknak jó lehet, de hosszútávú rendszeres fejéshez nem ajánlom ezt az eszközt, mert gyakori mellékhatása az ínhüvelygyulladás.
gépi mellszívó
Mostanában egyértelműen ez a slágertermék, amit én őszintén szólva nem nagyon értek. Szerintem baromi macerás a használata és tisztítása napi szinten. Sok darabból állnak, amik közül az egyik még csak nem is sterilizálható. A legtöbb még mindig csak hálózatról működtethető, így a használatuk jellemzően konnektorhoz kötött. Valamint hiába a stimulációs programok és különböző erősségek, elég lassan indítják be a tejleadó reflexet. A használatuk a szoptatással egyidőben szinte lehetetlen zsonglőrködést igényel, így külön fejéssel viszont elég időigényesek.
dupla mellszívó
Ez elég egyszerű: egyidőben két mindkét mellet tudjuk vele fejni, némi időt spórolva.
kéz nélküli mellszívó
Elég jó cuccok, végre hálózatnélküli eszközökről beszélhetünk, ráadásul ezekkel már a kezeid is szabaddá válnak fejés közben, így kevésbé időigényes a használatuk. Sok anyuka akkor használja, amikor éppen házimunkát végez, de nekem az a javaslatom, hogy inkább ülj egy kényelmes kanapéra vagy fotelra, polcold fel a lábaidat és olvass egy jó könyvet, vagy nézz egy jó sorozatot, mert a tejleadáshoz oxitocin hormonra van szükség, amihez segít, ha jól érzed magad és pihenten.
Tejtárolók

tejtároló poharak és palackok
Első sorban a hűtőben történő tároláshoz használjuk, hiszen a lefejt mennyiségeket mindig külön-külön kell lehűteni, és csak utána szabad őket összeönteni egybe. A hideg és a frissen fejt anyatejet nem szabad rögtön összekeverni, mert kicsapódik. A záródása nem mindegyiknek tökéletes, a palackok megbízhatóbbak, mint a poharak.
kis méretű befőttes üveg
Ugyanazt tudja, mint a műanyag tejtároló poharak és palackok. Szuperül lehet sterilizálni, jól záródik, zero waste megoldás.
tejtároló zacskó
A fagyasztóban történő tároláshoz, kis helyet foglalnak. Alapvetően nincs szükség rá, főleg nem nagy mennyiségben. Szinte minden anyukánál nagy része megmarad a beszerzett készletnek, így érdemes “használtan” beszerezni.
Eszközök Pótláshoz - Cumisüveg helyett
Ahhoz, hogy értsük a szoptatásbarát pótlás lényegét, meg kell ismernünk a cumizavar jelenségének a természetét:
Cumizavar alatt azt a helyzetet értjük, amikor a baba megszokja, megjegyzi és elvárja a szopási vágyát kielégítő tárgyat annak jellegzetességeivel együtt. Hozzászokik a méretéhez, anyagához, keménységéhez és a táplálék folyásának üteméhez is. Jelenleg nincs olyan cumisüveg, ami teljesen megfeleltethető a mellnek a fenti szempontok alapján. Így aztán a cumi/cumisüveg/bimbóvédő vagy éppen a hozzátplálás során a csőrös itatópohár használata következtében a baba már megváltozott technikával próbál szopizni, vagy éppen elutasítja a mellet, frusztrálttá válik.
Amikor szoptatásbarát pótlási módszereket alkalmazunk, elsődleges célunk a fent leírt cumizavar jelenségének az elkerülése, illetve visszafordítása.

- kiskanál:
Leginkább az előtejet lehet ebből adni az újszülötteknek az első napokban. Érdemes a kórházba magatokkal vinni. Azért szeretem, mert kézzel közvetlenül a kiskanálba lehet fejni a tejet, majd rögtön a babának adni. Az előtejnek minden cseppje aranyat ér, egy igazi koncentrátum, így nem kell nagy mennyiségekre gondolni. Amúgyis nagyon picike ilyenkor még az újszülöttek gyomra. - fecskendő
Újszülöttkorban az előtej összegyűjtésére és adására alkalmas. A kórházakban jellemzően 1-2 ml-es fecskendőket szoktak a szoptatási tanácsadók ilyen célra az édesanyák számára biztosítani. - kispohár
Erre két jó alternatíva is van. Az egyik a sok háztartásban megtalálható üvegből készült 4-5 cl űrtartalmú röviditalos (pálinkás) pohár. A másik a babaetető pohár, ami műanyagból van, és 30 ml-es az űrtartalma. Az utóbbit sok bababolt is forgalmazza. Könnyen beszerezhető, szintén újszülöttkortól használható. Fontos, hogy baba szájának mindkét széléhez odaérjen a pohár. A babát helyezzük majdnem függőleges állapotba a használatakor, a felsőtestét a felkarunkon megtámasztva. - svéd itatópohár
A svéd itatópohár nagy előnye, hogy vannak rajta mérő jelzések, mint egy cumisüvegen, és elég nagy a nyílása ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk közvetlenül belefejni. Az űrtartalma majdnem duplája egy felespohárénak, a csőre viszont illeszkedik a babák pici szájához. A használata sok édesanya számára kihívást jelent, ennél vannak sokkal “felhasználóbarátabb” termékek is.

5. Flowcup/Softcup
Ez is újszülöttkortól használható. Egy pohár, ami zárt tartállyal rendelkezik, és az adagolási technikája hasonlít egy kiskanáléhoz. Ezt a módszert kifejezetten akkor szoktam javasolni, amikor az anya és a baba valamilyen okból nem lehetnek együtt, vagy a baba teljesen elutasítja a mellet.
A Materni Flowcup csomagja 2 db 50 ml-es tartályt kupakokkal és egy szilikon anyagú etetőkanalat tartalmaz, és egész baráti áron beszerezhető.
A Medela Softcup egy 80 ml-es tartályt kupakkal és egy szilikon etetőkanalat tartalmaz. Ennek a kialakítása eltér a flowcuptól, inkább speciális esetekben, például szájpadhasadékos babáknál szokták használni, és az ára is jóval húzósabb.
6. SNS szoptanít
Újszülöttkortól használható, ha hosszútávon van szükség a pótlásra és a baba rendszeresen mellre tud kerülni, ez a legalkalmasabb eszköz rá, mert nagyobb mennyiségű pótlás adására is alkalmas. Egy zárt tartályból és egy nyitható-zárható szeleppel ellátott 2 vékony csőből áll. A tartályt az anyuka a nyakába akaszthatja, az egyik csövet mellhez rögzíti egy tapasz segítségével úgy, hogy az kb. 1 cm-rel túllógjon a bimbón, a másik csövet nyílással felfelé rögzíti a tartály oldalához, ez engedi be a levegőt, hogy ne keletkezzen vákuum a tartályban. Ennek számos előnye van: a jóllakottság érzését továbbra is a mellhez köti a baba, a pótlás adása közben is gyakorolja a szopizást, és időt is lehet vele spórolni, hiszen nem a szoptatás után kell még a pótlással bajlódni. Az SNS szoptanít készülékhez 3 különböző méretű cső és szelep is jár, így újszülött kortól akár 1 éves koron túl is használható.
Az új sns, már nem a nyakba akasztható, hanem a melltartó pántjához, vagy a ruha széléhez csiptethető egy csipesz segítségével. Illetve nem 2 cső van hozzá, hanem csak egy. Egyelőre nem túl jók vele a tapasztalataink, a tartály súlya könnyen lehúzza a csipeszt a ruháról, mi is kísérletezünk még, hogyan is lehetne jól használni ezt az eszközt.

Házi SNS Szoptanít
A házi változat olcsó megoldás, hiszen csak egy tápszonda cső, egy könnyen téphető, papír alapú, bőrbarát ragtapasz, és egy pohár vagy cumisüveg kell hozzá. Ezeket a kellékeket gyógyszertárban és gyógyászati segédeszköz boltokban lehet kapni. A tápszondából 4 CH méretűt érdemes választani. A műanyag részt le kell vágni, hogy csak a cső legyen. A vágott végét a cumisüvegbe helyezni, az érintetlenül hagyott végét pedig egy bőrbarát ragtapasz segítségével a bimbóudvar elé a mellre rögzíteni úgy, hogy a cső végét a baba a mellbimbóval együtt kényelmesen be tudja kapni. Sajnos a tápszondákat nem lehet sterilizálni, így 5-7 naponta cserélni kell.
Kényelmi Eszközök Szoptatáshoz
Szoptatós párna
Az első gyerekem születése után mondtam volna, hogy a szoptatós párna elengedhetetlen része a szoptatásnak, de a második gyerkőcöm ezt cáfolta. Egy jól megtömött hosszúkás díszpárna volt a legjobb barátom a szoptatások alatt, és csak hébe-hóba került elő a régi patkó alakú szoptatós párnám. Ráadásul nyugágy tartásban illetve fekve szoptatásnál sincs szükség párnára, maximum a fejed illetve hátad megtámasztásához.

Patkó, avagy C alakú szoptatós párna
Ez talán a leggyakoribb típus. Régen azt gondoltam, hogy az a jó, ha minél tömöttebb, mert úgy magasabb, és kevésbé kell görnyedni. Ma már tudom, hogy ez azért nem jó, mert a henger alakú forma miatt bont be tud gurulni a szoptató anya teste és a párna közötti mélyedésbe a csecsemő. Egy puhább verzió és egy alá betett plusz párna sokkal jobban tud működni. Hátránya, hogy a hátadat nem támasztja meg, így a derekad mögő plusz párnára lehet szükséged a megfelelő testtartás érdekében.
Hurka, avagy hosszúkás alakú szoptatós párna
Nagy kedvenc, ma már inkább ilyet vennék magamnak. Összekötve a nyitott összekötött részt oldalra érdemes fordítanod, így a hátadat is támasztja hátulról, illetve mivel magadra tudod kötni, így fel is tudsz vele állni, miközben a babádat fogod. És ezeket időben be is szerezheted, mert kismamapárnának is tökéletesek. (Ne lepődj meg, ha a férjed lenyúlja, tényleg nagyon jó ilyennel aludni.)
Hajtogatós, vagy lapozható szoptatós párna
Nekem az egyik fő problémám ezzel a típussal, hogy nem lehet leszedni a huzatát, ezáltal nehéz tisztán tartani.
Itt ki is térek az egyik fő tényezőre:
A huzat
Nagyon szerencsés, ha van hozzá plusz huzat, a legjobb pedig, ha lehet hozzá kapni vízhatlan huzatot is kapni. Ha bukik, akkor azért, ha kakibakis a pelus, akkor azért. Ha folyat a melled, akkor azért, ha sírsz, akkor meg azért. A lényeg, hogy a babázást nem lehet megúszni szárazon.
Hozott anyagból dolgozunk!
A négyzet alakú és hosszúkás díszpárnák a szopipárna alá, hátad mögé tökéletesen működnek, illetve a felcsavart vagy összehajtott pokróc ízlés szerint szintén használhatóak. Főleg, ha vendégségbe mentek, vagy a nagyszülőkhöz, teljsesen felesleges a szopipárnát utaztatni, de ha minimalista, környezetkímélő és pénztárcabarát babázás a terved, akkor is jó megoldást jelenthetnek, akár otthon is.

Szoptatós fotel
Disclaimer: Én még nem találtam meg a tökéletes szoptatós fotelt, úgyhogy nem nálam van ezügyben a tudás szent grálja, de szívesen bemutatom, hogy én milyen szempontokat veszek figyelembe a fotel választásnál.
Ülőfelület magassága
Szülés után egy alacsony fotelből kikászálódni nem a legjobb, legyen szó császármetszésről vagy hüvelyi szülésről, megannyi szerved még regenerálódik. A gátizomzat, a csontok, és a belső szerveid is még keresik helyüket ebben a megváltozott egyensúlyi rendszerben, így érdemes kímélni őket.
Háttámla dőlésszöge
A görnyedve szoptatás nem kényelmes, és nem is egészséges, viszont könnyen megelőzhető. Külön pluszpont a fotelnak, ha még dönthető is a háttámlája, hiszen akkor erős tejleadó reflex és bőséges tejtermelés esetén a nyugágytartást is a fotelben tudod kivitelezni.
Hintaszék
Sok kisbaba szereti az ilyen jellegű altatást, így a különböző hintáztatható fotelek jól működhetnek a szoptalvás kivitelezésére is, amikor melleden altatod a babádat.

Szoptatós ruha
Zero Waste
Elképzelhető, hogy a szekrényedben, már azelőtt vannak szoptatásra is alkalmas ruhadarabok, hogy elkezdenél készülődni arra, hogy babázni fogsz:
- nagy méretű póló
- spagettipántos felső
- gombolós ing
- cipzáros pulóver (itt fontos, hogy ne fém, hanem műanyag és lehetőleg kis fogú cipzár legyen, hogy ne sértse fel a babád bőrét)
Szoptatásra tervezve
A kifejezetten szoptatósként árult ruhadarabok különböző megoldással készülnek:
- gombolós
Ez szerintem egy picit macerás, főleg ha kisbabád nagyon éhesen ébred. Én például a mai napig nem tudok, higgadtan reagálni a babám sírására, és ilyenkor kapkodni kezdek, ami nálam megnehezíti a gombolkodást. - csatolós
Ez egy fokkal jobb, főleg a pántos felsőket és melltartókat szokták ellátni ilyen nyitási mechanikával. A csatnak van egy kis hangja nyitáskor és összecsukáskor, így az arra érzékeny babákat felébresztheti. - átlapolt
Nekem ez vált be kezdetben leginkább. Viszont nagyon kis méretű mellekkel, illetve puhább mellekkel már nem biztos, hogy annyira jól működik, mert az anyag rácsúszhat a bimbóudvarra és zavarhatja a babát a szopizásban.
- Egyéb elrejtett nyílások
A vízszintesen vagy függőlegesen egymásra csúsztatott anyagok nagyon jól rejtett nyílásokat adhatnak ki, ami lehetővé teszi a diszkrét szoptatást.
Szoptatós melltartó
Minél közelebb esik az adott ruhadarab a melledhez, annál fontosabb, hogy természetes anyagból legyen, és ne legyen túl szoros. A pamut jól szokott működni. Ilyen szempontból különös figyelemmel érdemes melltartót választani: Lehet, hogy csak a szülés után, többszöri próbálkozásra fogod megtalálni a tökéletes fazont és méretet. Van, akinek már várandósság alatt nő a melle, van, akinek a tejbelövellés adja meg a maximális méretet, a 6. és 8. hét között a kereslet-kínálat beálltakor pedig sokaknál egy kisebb méretcsökkenés figyelhető meg.
Takaró kendők
Sokan azt a megoldást választják, hogy szoptatós ruhák helyett kendővel biztosítják maguk számára a diszkrét szoptatás lehetőségét társaságban. Nekem ez nem vált be, mert a nyári babámnak túl melege volt alatta, és rendszeresen lerángatta magáról, de van akinek jól bevált, így ha neked szimpatikus ez a megoldás, akkor érdemes lehet egy próbát tenni.
Szoptatási Elsősegély Eszközök
Melltartóbetét
Az első hetekben, amíg beáll a kereslet-kínálat egyensúlya a tejtermelésben, jó szolgálatot tehet pár melltartóbetét. Ezek jók lehetnek arra az esetre, ha szoptatás közben a másik mellből is megindul a tej, illetve két szoptatás között, ha telítődik a mell, és csöpög belőle a tej. Erős tejleadó reflex és túltermelés esetén is jó szolgálatot tehetnek.
Tejgyűjtő kagyló
Ritkán szoktuk ajánlani ezt, mert ahogy a mellhez hozzáér, a nyomás további termelést idézhet elő, így pont a túltermelés esetén, amikor hosszú távon vehetnénk hasznát, nem igazán optimális a működése.
Bimbóvédő krém
A kisebesedett mellbimbó kezelésére első körben mindig a szellőztetést szoktuk ajánlani és lefejt anyatej cseppeket hagyjuk rászáradni, mert a babád nyálával keveredve antibakteriális és sebgyógyító hatással is bír. Viszont adódhatnak helyzetek, amikor az imént említett módszer nem alkalmazható, például, ha egész nap közösségben vagy úton van az édesanya. Ilyenkor jól jöhetnek a krémek. Érdemes olyat választani, amit nem kell a szoptatások előtt lemosni.

Bimbóvédő
Bimbóvédőt csak igen ritka esetben szoktunk ajánlani, mert legtöbbször a sérülést a rossz mellretapadás okozza, amin a védő nem tud segíteni, ugyanakkor cumizavart okozhat és nehézkes lehet a babát átszoktatni a mellbimbóra. Nagyon fontos, hogy megfelelő méretet válasszunk, mert a rossz méret sebesedést és fájdalmat okozhat. A bimbó átmérőjét a bimbó és a bimbóudvar találkozásánál tudjátok lemérni ingerelt állapotban, azaz közvetlenül szoptatás után. Az így kapott milliméter alapján már tudtok megfelelő méretet választani. Egy szóval ezt csak szoptatási tanácsadó vagy szoptatásról megfelelő képzésben részesült egészségügyi dolgozó javaslata esetén érdemes beszerezni a szülést követően. Nem minden csecsemőápoló, védőnő és gyermekorvos kap megfelelő képzést ezen a téren, érdemes rákérdezni.
Bimbókiemelő
A bimbókiemelőt lapos illetve befelé forduló mellbimbó esetén szoktuk ajánlani. Ez egy olyan kis harang alakú eszköz ami vákuumot képezve szívja ki a mellbimbót, szoptatások előtt közvetlenül érdemes használni.
Fűtő-hűtő párna
Ez lehet a sima “jégzselé párna” néven ismert elsősegély termék, amit a patikákban és drogériákban is be tudtok szerezni. Illetve lehet kifejezetten szoptatáshoz kifejlesztett lyukas korong alakú verziót is kapni.
Tejserkentők
A legjobb serkentő a saját kisbabád, így ha az igény szerinti, legalább napi 10-12 szoptatás mellett sincsen elég tejed, akkor inkább szakemberhez fordulj, mint a serkentőszerekhez. Már csak azért is, mert a megfelelő tejserkentő kiválasztása szoptatási tanácsadói kompetencia, ismerni kell hozzá, hogy van-e alapbetegséged, és a te eseted részletes, teljes körű ismerete szükséges hozzá. Például a pajzsmirigy működési rendellenességek esetén a görögszéna nem ajánlott, hiána lehet vény nélkül úton-útfélen kapni.
A normál ételek és italok, amiknek egyes kultúrák tejserkentő hatást tulajdonítanak, azért nem ártanak. Egy jó kis alkoholmentes sör a nyári melegben, vagy egy finom tea a téli napokon jólesik, és ártani nem árt. Na meg a madártej és a húsleves is nagyon jól tud esni a gyermekágyas időszakban. Aranyszabály, hogy azt edd, ami jól esik, és figyelj a tested és a babád jelzéseire.
Mit vegyek meg erről a hosszú listáról?
A következő lépéseken végighaladva érdemes átgondolni, hogy mire lesz szükséged:
- Mi az, ami már most van otthon?
Ha eddig is gombolós vagy oversize ruhákat hordtál, akkor pl. az jó lehet szoptatáshoz is.
Ha van otthon egy kényelmes karfás fotel, akkor az alkalmas lehet a szoptatásra is. Érdemes kipróbálni, ha nem válik be, még a babázós időszakban is nyugodtan lecserélheted. Tartsd észben, hogy a bababoltok nem zárnak be szülés után sem! - Ki tud majd nekem segíteni?
Érdemes a védőnőt, helyi önkéntes szoptatási segítőket, szoptatási tanácsadókat megkérdezni, hogy kölcsönözhetőek-e náluk eszközök. Mérleget és mellszívót például sok patikában és kórházban is adnak bérbe, de a mi védőnőnk például ingyenesen adott nekünk kölcsön mérleget. Illetve nálam is egy teljes csomagnyi eszköz van, amit itt helyben ingyenesen kölcsönadok, ha szükség van rá.Szakemberek a szoptatás körül:
IBCLC szoptatási tanácsadók: https://ibclc.hu/tanacsadok/tanacsadok-megyenkent/
Laktációs szaktanácsadók:
https://szoptatasitanacsadok.hu/
LLL szoptatási tanácsadók:
https://lll.hu/tanacsadok/Önkéntes szoptatási segítők: https://www.szoptatassegitok.hu/
- Mennyit tudok a szoptatásról?
Ha képben vagy a szoptatással kapcsolatban, akkor magabiztosabban fogsz lemondani sok eszközről, így érdemes részt venned egy felkészítőn.
A Szülő Klubban a “Szoptatni Fogok!” online szoptatásfelkészítés keretében ingyenesen biztosítok erre lehetőséget:
Ez egy nagyon-nagyon hosszú blogcikkre sikeredett, így minden elismerésem, hogy egészen a végéig eljutottál.
Ha más témában is szükséged lenne hasonló segítségre, akkor szeretettel várom a megkeresésed itt:
Békés, Boldog Babavárást és Babázást Kívánok Neked,
Adél