Miután életet adtál gyermekednek, hálás lehetsz, és elönthet a boldogság, de az is előfordulhat, hogy most nagyon kimerültnek, fáradtnak érzed magadat, ürességet érezhetsz, vagy éppen kétségbe esel – esetleg ez így mind egyszerre.
Eltarthat egy kis ideig, mire a kötődés kialakul közted és a gyermeked között. Bár a hangodat már a pocakodban is hallotta, most lát téged először. Az ilyen pici babák látása még nem túl jó, de már most is elég ahhoz, hogy a karodban feküdve csodálva szemlélje az arcodat.
A terhesség alatt az édesanya szervezete tízszer több női hormont termel, mint normális körülmények között. Ez a megemelkedett hormonszint a szülést követő 3 napban visszaesik a kiindulási értékre, mely változás nagyon komoly megterhelést jelent az anya számára. Ez sokszor járhat hangulatingadozással az első napokban. Ha viszont hosszútávon a hatalmába kerít az állandó szomorúság, sírás, kedvetlenség, érdektelenség, akkor érdemes mielőbb szakemberhez (pszichiáterhez, pszichológushoz vagy perinatális tanácsadóhoz) fordulnod. Ha úgy érzed, hogy erre most nem vagy képes:
EMMA vonal száma:
+36 80 414 565
ingyenesen hívható munkanapokon 10:00-12:00 és 21:00-23:00 óra között
Állandóan (0-24h) ingyenesen hívható Lelki Elsősegély Szolgálat:
116-123
És természetesen hozzám is bármikor fordulhatsz, itt tudsz időpontot foglalni: https://szuloklub.hu/segito-beszelgetes-szules-utan/
vagy hívhatsz a 06-30/7422142 telefonszámon.
Az egészségügyben a szülést követő első 6 hetet gyermekágynak nevezzük. Ezidő alatt a test regenerálódik a szülés után, a várandósság és a szülés során kialakult változások visszaállnak. Hüvelyi szülés után jellemzően 2-4 napig az édesanyát és újszülött gyermekét a kórházban gondozzák.
Higiénia és tisztálkodás a gyermekágy alatt
- A szülés után a gyermekágyi vérzés alatt betét vagy felnőtt pelenka használata javasolt.
- Gátseb esetén a gátregeneráló spray/ hab/ olaj segíthet hamarabb gyógyulni.
- Császárheg esetén pedig olajok és krémek illetve masszázs és hegkezelés is segíthet a gyógyulásban.
- A gyakori tisztálkodáshoz nagy segítséget nyújthat a szülés utáni kézi zuhany (mobil bidé) használata.
- A fokozott verejtékezés miatt gyakoribb zuhanyzás válhat szükségessé, de az illatosított dezodorok használata nem javasolt, mert az újszülött a szaglása alapján találja meg a mellet, így ezek befolyásolhatják a szoptatás sikerességét.
- A mell tisztántartásához elég a langyos víz, esetleg egy erre alkalmas nedves törlőkendő. A kisebesedett mellre fejjünk ki pár csepp anyatejet és hagyjuk rászáradni. Szoptatások között lehetőleg hagyjuk szabadon levegőzni a sérült mellet, vagy ha mégis melltartót hordunk, akkor válasszunk nagy méretű, laza, természetes anyagból (pamut) készült, jól szellőző darabot. Ha erős a tejleadó reflex, akkor a szoptatások között is szivároghat ki tej a mellünkből, amit célszerű melltartóbetéttel felfogni, hogy a mellbimbó szárazon maradjon, ezáltal elkerülhetjük a kórokózók elszaporodását, amik a meleg, nedves közeget kedvelnék.
Életmód a gyermekágy alatt
A gyermekágy éppúgy, mint a várandósság és a szülés, nem betegség, hanem a szervezetet az átlagosnál erősebben igénybevevő élettani folyamat. A gyermekágyas időszak alatt javasolt a kímélő, pihenésben gazdag életmód. Az aktivitások újrakezdésében fontos a fokozatosság, az első 2 hetet javasolt ágyban tölteni. Később pedig csak annyit és olyat mozogjon az édesanya, amennyi valóban jólesik neki. A házasélet újrakezdésének időpontját is az édesanya határozza meg, és nem a férj szükségletei. Ez lehet, hogy csak jóval az orvos által kiírt időpontot követően válik esedékessé.
Étkezés a gyermekágy alatt
A gyermekágyi regeneráció és szoptatás is tápanyagokban gazdag, változatos táplálkozást igényel. A szoptatás alatt javasolt minél több folyadékot -első sorban vizet- fogyasztani. A szoptatás alatt az alakoholfogyasztás kerülendő, a koffein fogyasztás mérsékelten megengedett. A szoptatás alatt a tudomány jelenlegi állása szerint nincsen tiltott étel, a szoptatós anyuka mindent ehet, amit kíván. A puffasztó hatású és a “k betűs” ételek sem okoznak gyakrabban hasfájást a kisbabáknál. A gyermekágyi vérzés alatt érdemes ügyelni a fokozott vasbevitelre. Szülés utáni székrekedés esetén segíthet a fokozott rost bevitel. (útifűmaghéj, aszalt szilva, teljes kiőrlésű pékárú, zabpehely)
Szoptatás
A babák gyomra az első hetekben nagyon kicsi, nem tudnak hosszan várni a táplálékra, ezért szoptasd 24 óra alatt minimum 8-12 alkalommal. A gyakori, rövid szoptatások biztosítják, hogy a baba pont annyi tejet kapjon, amennyire szüksége van – minél gyakrabban és hosszabban szoptatsz, annál több tej termelődik.
Lehetséges, hogy már a kórházban megindul a tejelválasztás, de az is előfordul, hogy az otthoni, nyugodt környezetben történik csak meg. Aggodalomra semmi ok, addig is az édesanyák szervezete előtejet (kolosztrumot) termel. Ez ugyan kis mennyiségű, viszont nagyon sűrű, rengeteg immunanyagot és tápanyagot tartalmaz, hashajtó hatású (segíti az első széklet, a mekónium távozását), csökkenti a sárgaságot . A kolosztrum (előtej) mennyisége pont a baba pici gyomrához igazodik. A sárgás színe és az értékessége miatt folyékony aranyként szokták emlegetni.
Ha nehéznek vagy kényelmetlennek találod a szoptatást, esetleg aggódsz a kisbabád megfelelő táplálásáért, hívj mielőbb képzett segítséget!
(IBCLC, Laktációs Szaktanácsadó, LLL Szoptatási Tanácsadó, Önkéntes Szoptatási Segítő)
Nyomtatható PDF letöltése (védőnőknek)
Források:
- A szülés és születés minősége a perinatális tudományok megközelítésében
Varga Katalin Andrek Andrea Molnár Judit Eszter: - A szoptatás női művészete
La Leche Liga - Gyermekágy
Robin Lim