Anyaként lelki segítség után kutatva

„Szülés utáni depresszióval forduljon az édesanya klinikai szakpszichológushoz vagy pszichiáterhez.”

Ez a mondat nekem majdnem az életembe került, ugyanis én abban a sérülékeny és kiszolgáltatott helyzetben nem tudtam az orvosi hierarchiából kinőtt, magázódó, „fehér lap” emberekhez kapcsolódni, így nem fordultam segítséghez több mint egy éven keresztül. Ráadásul nem kell ahhoz depressziósnak lenni, hogy nehézséget okozzon a szakemberhez fordulás. Elég hozzá némi szégyen és bűntudat gátlás kombó is.

Szerintem nem a segítő szakmai titulus megnevezése a lényeg, legyen az mentálhigiénés segítő, perinatális tanácsadó, anyacoach vagy éppen önismereti mentor. Egy a lényeg, hogy a segítséget kérő hallgasson a saját érzéseire. Lehet, hogy első körben csak lélekringatásra fog menni, de ott töltenek rajta annyit, hogy tovább tudjon menni egy következő szakemberhez. Az a tapasztalatom, hogy a szakemberek nagyon gyakran tovább is szokták küldeni ezeket az anyákat a kompetenciahatárok ismeretében, sőt, összedolgoznak egymással a jobb eredmény érdekében. Ha pedig anyaként 3-4 alkalom után azt érzed, hogy nem jó a segítő vagy a módszer, akkor bátran válts szakembert.

Tehát 2 fontos lépés van:
  1. Merj szakemberhez fordulni, akkor is, ha még bizonytalan vagy.
  2. Figyelj rá, hogy jó érzés-e neked, és ha nem, akkor merj váltani.

Amit érdemes figyelembe venni, hogy van két jól elkülöníthető módja a segítségnek:

– Valaki, aki elfogadással és szeretettel meghallgat, hogy ezáltal együtt tudj érezni önmagaddal.

vagy

– Valaki, aki aktívan kísér téged és segít neked a téged gátló érzelmek feldolgozásában.

Akár mindkettő is jól jöhet: Hosszútávon nekem ezeknek a kombinációja szokott segíteni a helyzetek megoldásában. (Ez a humanisztikus pszichológiában a töltés és oldás együttes alkalmazása.)

Mutatok neked pár lehetőséget. Az a tapasztalatom, hogy az a lehetőség szokott nekem beválni, amelyikre gondolva jó érzés és izgatottság fog el. Nekem ez kicsit olyan érzés, mint amikor belezúgok valakibe, és pillangók repkednek a hasamban, de lehet, hogy nálad egész más érzet formájában jelenik majd meg.

EMMA vonal
Ingyenesen hívható lelki elsősegély szolgálat kifejezetten anyukáknak:

+36 80 414 565
Minden hétköznap 10:00-12:00 és 21:00-23:00 óra között hívható
emmavonal@emmaegyesulet.hu
https://emmaegyesulet.hu/emma-vonal/

Anyakörök
Ez a lehetőség kifejezetten a magányosság érzés csökkentésében segít. Volt szerencsém a Mother Nature anyakörök vezetési technikáját elsajátítani, és online formában is tartok ilyet. Biztonságos, érzelmileg megtartó teret tudunk ilyenkor biztosítani egymás számára. Lényegében bármilyen érzelmileg biztonságos, megtartó női kör jól jöhet, ha éppen azt éled meg, hogy egyedül maradtál a problémáiddal.
https://szuloklub.hu/online-mother-nature-anyakorok/

Beszélgetések
Ha akad olyan a környezetedben, aki ítélkezésmentesen, teljes elfogadással tud odafordulni feléd, és meghallgatni, hogy mi nyomja a lelkedet, akkor érdemes élned a lehetőséggel. Nem ad tanácsot, nem akarja megoldani, csak figyel rád és veled van, megért és elfogad. Ha éppen nincs a közeledben ilyen személy, számíthatsz rám ebben.
https://szuloklub.hu/segito-beszelgetesek-eljott-a-te-idod/

Perinatus Alapítvány
Első sorban szülésélmény feldolgozáshoz indítanak itt csoportokat, de sok hasznos tartalmat is találhatsz a honlapon, ami segíthet jobban megismerni az élethelyzetet, amiben éppen vagy.
https://perinatus.hu/

Perinatális tanácsadók
Szülés körüli időszakra szakosodott lelki segítők:
https://www.mpppot.hu/szakembe…/perinatalis-szaktanacsadok

Postpartum napló
Tapasztalataim szerint a naplózás sokat tud segíteni az érzelmek azonosításában és feldolgozásában. Ez a napló kifejezetten a szülés utáni gyermekágyas időszak kihívásainak feldolgozásához nyújt segítséget.
https://www.moderngoddess.hu/products/postpartum-naplo-1

Szimplán Anya Csoport
Ági csoportjának lassan már két éve vagyok tagja, én leginkább az évszakokra és hónapokra bontott tematikus videókat szeretem benne, de a közösség tagjainak online anyakörök formájában és a zárt facebook csoporton belül is biztosít lehetőséget a kapcsolódáshoz. Rengeteget tanultam innen, érzelmileg biztonságban éreztem magamat és sokszor megtartottak, amikor éppen szükségem volt rá.
https://szimplan.hu/szimplan-anya/

Szülő Klub Csoport a facebookon

Szülői beszélgetés a traumatudatos családi életről:

– Kötődő és válaszkész nevelés

– Új családtag érkezése, mint normatív krízis

– A szülői kiégés és töltődés, szükségletegyensúly a cslaádi életben

– Kapcsolat a nagyszülőkkel és más rokonokkal

– Könyv, podcast és tanfolyam ajánlók

– Személyes sztorik, tapasztalatok
https://www.facebook.com/groups/332380272833324/

Ezt a listát a teljesség igénye nélkül állítottam össze. Megannyi szakember, módszer és lehetőség áll rendelkezésre. Ami a lényeg, az a bátorság a döntéshez és az első lépés megtételéhez, majd a változtatáshoz, ha esetleg mégsem jó az irány.

Raffayné Tóth Adél Csilla